M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Ortodontija

Ortodontija

Kas yra ortodontinis gydymas?

Ortodontinis gydymas – tai dantų tiesinimas juos pastumiant dantų lanke tinkama kryptimi. Juo siekiama pagerinti dantų išvaizdą ir stomatognatinės, t. y. kramtymo sistemos, funkcijas tolygiai paskirstant kramtomąsias jėgas. Ortodontinis gydymas ne tik pagerina išvaizdą, bet ir padeda išsaugoti sveikas dantenas, dantis ir žandikaulio sąnarį.

Ar man reikalingas ortodontinis gydymas?

Daug žmonių turi kreivus ar susigrūdusius dantis. Taikant ortodontinį gydymą dantys perstumiami į tinkamą vietą. Tiesūs dantys teikia ne tik estetinį pasitenkinimą ir daugiau pasitikėjimo savimi, bet ir padeda išvengti daugelio problemų, tarp jų ir ėduonies, nes tiesius dantis kur kas lengviau išvalyti. Turintieji tiesius dantis išvengia tarpdančių ėduonies ir daugelio periodontologinių problemų.

Kai kurių pacientų dantys atsikišę į priekį ir gali atrodyti nepatraukliai. Tokie dantys kur kas dažniau nukenčia dėl traumų. Taikant ortodontinį gydymą galima sukurti vientisą ir lygų dantų lanką. Kartais viršutiniai dantys netolygiai sueina su apatiniais, dėl to šypsena atrodo nepatraukliai, o sąkandis netaisyklingas, dyla dantų kauburai, vyresniems žmonėms iškyla daug keblumų plombuojant, protezuojant tokius dantis. Gydytojai ortodontai siekia išspręsti visas šias problemas.

Kai sąkandis netaisyklingas, sukuriamas papildomas krūvis kramtomiesiems raumenims, dėl to dyla žandikaulio sąnariai, vargina galvos, pečių, nugaros srities, kaklo raumenų skausmai. Taikant ortodontinį gydymą, sukuriamas tolygus sąkandis ir sumažinama raumenų įtampa.

Kada palankiausia atlikti ortodontinį gydymą?

Ortodontinis gydymas dažnai atliekamas vaikystėje, kai bet kokie dantų poslinkiai ir sąkandžio korekcijos yra lengvai pasiekiami. Tačiau ortodontinį gydymą galima sėkmingai taikyti ir suaugusiems.

Kas gali atlikti ortodontinį gydymą?

Ir Jūsų bendrosios praktikos gydytojas odontologas, turintis ortodontijos kursų sertifikatus, gali sėkmingai taikyti ortodontinį gydymą nesudėtingoms sąkandžio anomalijoms, tačiau dažniausiai ortodontinį gydymą atlieka specialistas – gydytojas ortodontas.

Ar reikalinga konsultacija?

Vienas svarbiausių ortodontinio gydymo etapų yra išsamus paciento sąkandžio anomalijų ir jų priežasčių tyrimas analizuojant radiologines nuotraukas. Kitas svarbus etapas – gydymo plano sudarymas. Prieš pradedant ortodontinį gydymą, apžiūrimi dantys, atliekama keletas esminių rentgenogramų, imami dantų atspaudai, sudaromas detalus gydymo planas, kuriame aptariamos visos sąkandžio problemos ir numatomi tinkamiausi individualūs kiekvieno paciento gydymo būdai. Mūsų klinikoje konsultacijos metu pacientui įteikiamas speciala programa sukurtas gydymo planas, kuriame išvardintos visos procedūros ir jų įkainiai nuo pirmo iki paskutinio vizito.

Ar teks šalinti kurį nors dantį, kad atsirastų daugiau vietos likusiems?

Kartais taikant ortodontinį gydymą, kai tenka spręsti labai didelės dantų sangrūdos problemas, t. y. kai nepakanka vietos visiems nuolatiniams dantims, norint sukurti sveiką, taisyklingą ir gražų sąkandį, prireikia šalinti tam tikrus dantis.

ortodontija

Dažniausiai galima išgauti daugiau vietos naudojant ir kitus ortodontinio gydymo būdus. Ortodontas padės Jums pasirinkti geriausią variantą.

Kaip yra atliekamas ortodontinis gydymas?

Ortodontiniam gydymui naudojamos įvairios priemonės, dažniausiai – fiksuoti breketai ir išimamosios plokštelės.

Kas yra išimamosios plokštelės?

Pacientas gali gydytis išimamosiomis plokštelėmis, kurias galima išsiimti valant dantis. Plokštelė – tai plastikinis ortodontinis aparatas su tam tikro dizaino metaliniais kabliukais ir lankeliais, naudojamas netaisyklingam ar nepakankamam dantų augimui koreguoti.

Plokštelėje tvirtinami nedideli kabliukai ir sraigteliai, kurie švelniai stumia dantis į reikiamą vietą. Plokštelės patogios, nes jas lengva išsiimti ir išvalyti. Tinkamai, t. y. pagal gydytojo paskirtą režimą, nešiojant plokštelę, galima pasiekti puikių rezultatų. Tačiau jei plokštelė nešiojama nepakankamai ilgai, netinkamai įdedama ar išimama, jos prigludimas prie dantų gali būti nepakankamas, todėl gydymas plokštele tampa neefektyvus.

ortodontijos procedūros

Kas yra funkcinis prietaisas?

Naudojant funkcinius aparatus galima koreguoti apatinio žandikaulio bei žandikaulio sąnario augimą ir taip tinkamai reguliuoti veido profilio formavimąsi. Šie aparatai veikia atpalaiduodami raumenis, tempdami sausgysles – panašiai kaip jogos pratimai.

Kas yra breketai?

Kai norima labai tiksliai sudėlioti dantis į vietas, ortodontinių plečiančiųjų plokštelių dažniausiai nepakanka. Tokiais atvejais reikalingi breketai. Tai nedideli metaliniai kvadratėliai, klijuojami prie kiekvieno danties atskirai. Juose užprogramuotas kiekvieno danties judėjimas. Breketai tvirtinami prie dantų ir tarpusavyje surišami lankeliu. Lanksti viela jungia breketus ir verčia judėti tam tikra kryptimi. Pacientas negali pats nusiimti breketų ir privalo nešioti juos visą gydymo laiką.

Breketai

dantų breketai

Iš ko padaryti breketai?

Breketai gaminami iš metalo. Tačiau ne tik iš jo. Suaugę pacientai dažnai pasirenka estetinius plastikinius, keramikinius ar safyrinius breketus.

Yra ir iš vidinės dantų pusės klijuojamų breketų, kurie visiškai nepastebimi.

Kas yra elastinės gumytės?

Ant breketų, siekiant pagerinti dantų judėjimą, kartais tenka dėti elastines gumytes (elastikus). Šie elastikai yra nuimami, todėl jų nešiojimas ir poveikis labai priklauso nuo paciento gebėjimo bendradarbiauti su gydytoju.

Kiek trunka ortodontinis gydymas?

Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo individualių aplinkybių. Daug lemia tai, ar pacientas auga, taip pat pradinės sąkandžio anomalijos pobūdis. Kartais gydymas trunka kelis mėnesius, o kartais dvejus, dvejus su puse metų. Dažniausiai gydymas trunka nuo metų iki dviejų. Tikėtiną gydymo trukmę Jums gali pasakyti gydytojas ortodontas, apžiūrėjęs Jūsų dantis ir išanalizavęs rentgeno nuotraukas.

Breketai dantims

Ar reikalingas papildomas gydymas formuojant taisyklingą sąkandį?

Pasibaigus ortodontinio gydymo laikotarpiui, kai dantys atsiduria savo vietose ir stumti jų nebereikia, būtina dar kurį laiką palaikyti juos įtvirtintus. Šis laikotarpis vadinamas retenciniu gydymu, o naudojami prietaisai – vietos užlaikomaisiais, retenciniais aparatais. Šie aparatai padeda dantims įsitvirtinti naujai sukurtose pozicijose, kol prisitaiko aplinkiniai minkštieji audiniai, kalcifikuojasi aplink dantis susidaręs naujas kaulinis audinys. Užlaikomieji aparatai gali būti fiksuoti ir išimami.

Kiek kartų gydantis reikia apsilankyti pas ortodontą?

Ortodontinius aparatus įprastai reikia aktyvuoti ir koreguoti kas 4–6 savaitės.

Ar tai skausminga?

Bet kurie nauji aparatai burnoje – tiek breketai, tiek išimamosios plokštelės – pradžioje sukelia nedidelį diskomforto pojūtį: gali truputį spausti, kartais dantys tampa jautrūs kietam maistui, su plokštele sunkiau tarti kai kuriuos garsus. Tačiau po poros savaičių įprastai prie jų priprantama. Jei vis dar jausite diskomfortą ir vėliau, Jūsų ortodontas atliks reikalingas korekcijas, kad ortodontiniai aparatai nekeltų nepatogumų.

Ar po ortodontinio gydymo dantys ilgai išlieka savo vietose?

Net ir po labai sėkmingo ortodontinio gydymo galimi minimalūs dantų poslinkiai. Dažniausiai jie susiję su paciento amžiumi, tačiau gali priklausyti ir nuo aplinkos veiksnių. Gydytojas ortodontas negali duoti absoliučios garantijos gyvam, besivystančiam organizmui. Esama daug papildomų veiksnių, tokių kaip: griežimas dantimis, žalingi įpročiai, netiksliai pritaikyti protezai, rūkymas, netaisyklingas kvėpavimas, hormonų balanso sutrikimai, kontraceptikų vartojimas ir kt. Visgi galima teigti, kad daugelis pacientų labai patenkinti ortodontiniu gydymu. Dažniausiai ortodontinio gydymo rezultatais galima džiaugtis visą gyvenimą.

kabės

Ortodontinio gydymo metu tenka laikytis kai kurių higienos bei mitybos rekomendacijų:

  • Kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną, skirdami pakankamai laiko tarpdančiams. Higienistas arba gydytojas odontologas pamokys Jus, kaip taisyklingai nuvalyti apnašą nuo dantų priklausomai nuo Jums taikomo ortodontinio gydymo metodo;
  • Venkite saldaus maisto ir gėrimų. Neužkandžiaukite tarp reguliaraus valgymo, ypač venkite gaiviųjų gėrimų su cukrumu arba cukraus pakaitalais. Saldus maistas – tai patraukliausias energijos šaltinis tarpdančiuose bei aplink breketus įsikūrusioms bakterijoms. Kramtant labai kietą maistą, gali atsiklijuoti breketai, išslysti ar išlinkti lankelis;
  • Visada naudokite dantų pastą su fluoru. Odontologas ar higienistas Jums padės pasirinkti tinkamą pastą. Paprastai rekomenduojamas ir fluoro turintis skalavimo skystis.

Ar visada įmanoma dantį suplombuoti?

Kai skylutė tokia didelė, kad jos kokybiškai užplombuoti neįmanoma, tenka protezuoti dantį vainikėliu.

Ar ortodontinis gydymas kenkia dantims?

Jūsų dantys gali nukentėti, tik jei nėra tinkamai valomi. Patys breketai ar klijai emaliui nekenkia. Emalio erozijų bei naujų kariozinių pažeidimų sukėlėjos – bakterijos, kurių gausu susikaupusiose apnašose. Dėl jų aplink breketus, t. y. ten, kur gydymo metu sunkiausia nuvalyti emalį, gali atsirasti baltų ar rudų dėmių. Ortodontiniai prietaisai nėra kenksmingi, bet gali apsunkinti dantų paviršių valymą. Kruopščiai valykite dantis taip, kaip Jus išmokė Jūsų gydytojas. Venkite saldaus maisto ir nuolatinio užkandžiavimo – tada po ortodontinio gydymo galėsite džiaugtis plačia šypsena bei baltais spindinčiais dantimis.

dantų tiesinimas

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“