M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Dantų protezavimas

Dantų protezavimas

Kas yra protezavimas?

Protezavimas galimas fiksuotais (vainikėliais, tiltais) bei išimamaisiais protezais (įvairių rūšių plokštelėmis). Darbų pavyzdžiai

Kas yra vainikėlis?

Vainikėlis yra idealus būdas atkurti nusilpusiems dantims. Vaininėlis tarsi kepurė ar karūna ant danties. Jis tvirtinamas ant išlikusio danties paviršiaus. Jis yra tvirtas ir suteikia dančiui natūralią formą.

Kodėl reikalingas vainikėlis?

Tam yra daug priežasčių. Dažniausios iš jų:

 • Dantis nusilpo dėl labai didelės skylutės;
 • Pakito danties spalva, dėl to pablogėjo Jūsų danties išvaizda;
 • Atliktas danties šaknų kanalų gydymas;
 • Dantis pažeistas po traumos;
 • Vainikėlis naudojamas išimamiems ir neišimamiems protezams stabilizuoti.

Iš ko padarytas vainikėlis?

Vainikėliai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų. Pastaruoju laikotarpiu nuolat atrandama vis naujų medžiagų ir technologijų.

Štai keletas dažniausiai naudojamų:

 • Metalo keramikos vainikėliai – tai keramika, sujungta su metalu. Tokio vainikėlio bazė gaminama iš netauriųjų metalų, ant kurių sluoksniais dedama keramika;
 • Cirkonio oksido vainikėliai – puikus  estetikos ir atsparumo derinys. Balta cirkonio oksido (tvirtumu nenusileidžiančia metalui keramika) bazė sujungta su keramika;
 • Bemetalės keramikos vainikėliai – nėra tokie tvirti, kaip keramikiniai, sujungti su netauriaisiais metalais ar cirkonio oksido pagrindu, tačiau jie atrodo labai natūraliai ir yra naudojami priekiniams dantims;
 • Tauriųjų metalų (aukso ir pan.) vainikėliai. Šie vainikėliai yra labai stiprūs ir atsparūs, tačiau estetiniais sumetimais jie rekomenduojami tik krūminiams dantims.

Kaip dantis paruošiamas vainikėliui?

Odontologas sukuria idealią danties formą, kuri reikalinga norint pasiekti gerų ilgalaikių rezultatų. Reikia pašalinti išorinį danties paviršių ir sukurti stiprų pagrindą. Paruošus dantį, imami atspaudai, kurie vėliau kartu su papildoma informacija siunčiami dantų technikui.

Dantų protezavimas

 Kas gamina vainikėlį?

Dantų technikas, naudodamasis gydytojo atsiųstais atspaudais, išlieja gipsinius modelius, ant kurių sukuriamas Jums pritaikytas individualus vainikėlis. Dantų techniko darbas – tai ne tik mokslas, bet ir menas.

Ar vainikėlis gali būti pastebimas?

Ne. Vainikėlis neišsiskirs. Jis privalo atrodyti taip, kaip ir kiti Jūsų dantys. Todėl žiūrima, ar aplinkinių dantų ir vainikėlio atspalviai sutampa. Tiesa, dažnai prireikia laikino vainikėlio, kuris gali šiek tiek skirtis nuo Jūsų tikrųjų dantų, bet tai laikina ir trunka tik tol, kol gaminamas Jūsų nuolatinis vainikėlis.

Kiek laiko trunka gydymas?

Jums reikės apsilankyti du kartus: pirmą kartą bus imami atspaudai, parenkamas atspalvis. Per kitą vizitą vainikėlis bus matuojamas ir kruopščiai derinamas. Vainikėlis cementuojamas tik įsitikinus, kad jis puikiai tinka prie Jūsų dantų.

Ar jaučiamas skausmas ruošiant vainikėlį?

Ne, nes naudojamas vietinis nuskausminimas. Tačiau jeigu atliktas danties šaknies kanalų gydymas, nuskausminimo gali ir neprireikti.

Ar vainikėlis greitai susidėvės?

Tai priklausys nuo to, kaip jis bus prižiūrimas. Nors dantų ėduonis ir nepavojingas vainikėliui, tačiau jis gali pažeisti dantį ties vainikėlio tvirtinimo riba. Tinkamai rūpinantis vainikėliu, jis tarnauja labai ilgai.

Kaip vainikėlis pritvirtinamas prie danties?

Naudojamas specialus cementas, kuris tvirtai ir nuolatinai pritvirtina vainikėlį prie danties.

Dantų protezai

 Koks jausmas turėti burnoje vainikėlį?

Visgi tai yra nauja restauracija Jūsų burnoje, todėl tikėtina, kad kelias dienas galite jaustis kiek keistai, kol apsiprasite. Visgi po kelių dienų diskomfortas turėtų išnykti. Jeigu taip nėra, pasikonsultuokite su savo odontologu ir jis atliks reikiamas korekcijas.

Danties protezai

 Ar yra alternatyvų?

Kartais vainikėlis neturi alternatyvų.

Plokštelės

Šiuolaikiniai išimamieji protezai gali būti įvairių konstrukcijų ir tipų. Išimamieji protezai naudojami, kai netenkama visų arba dalies dantų. Tai yra alternatyva fiksuotiesiems protezams ir dantų atkūrimui ant implantų.

Kai netenkama visų dantų:

 • Plokštelė. Visiškai netekus dantų, gaminamas išimamasis plokštelinis protezas, kurį sudaro plastmasinis rausvas pagrindas ir balti dantys. Siekiant geriausių rezultatų, galima naudoti minkštuosius pagrindus, keramikinius dantis ir pan;
 • Plokštelė fiksuojama ant implantų. Siekiant, kad plokštelė tvirtai laikytųsi savo vietoje ir suteiktų maksimalų komfortą, į žandikaulius įsriegiami implantai, tuomet plokštelė fiksuojasi prie jų. Priklausomai nuo konstrukcijos sudėtingumo, užtenka nuo 2 implantų 1 žandikauliui.

Kai netenkama dalies dantų:

 • Paprastas išimamasis dalinis protezas – plokštelė. Kaip ir pirmuoju atveju, protezas gaminamas iš rausvo plastmasinio pagrindo ir baltų dantų. Siekiant, kad protezai geriau laikytųsi, galima pridėti kabliukų, kurie kabinami ant nuosavų dantų. Šie protezai populiarūs, nes yra paprasti, nereikalauja didelių gydomųjų intervencijų ir nebrangiai kainuoja. Tačiau kai kurie pacientai netoleruoja šių protezų;
 • Lanksčiosios Valplast tipo plokštelės. Vis didesnį populiarumą įgauna lanksčiosios plokštelės. Jos pasižymi ne tik dideliu lankstumu, bet ir yra labai patvarios. Pacientai jas toleruoja geriau nei paprastas plokšteles, tačiau jos yra truputį brangesnės;
 • Lanko atraminiai protezai, arba biugeliai. Dažniausia priežastis, dėl kurios žmonės netoleruoja paprastų plokštelių – tai plastmasinis pagrindas ant gomurio ar prie liežuvio. Gaminant lanko atraminius protezus, didžiąją plastmasės dalį pakeičia siaura metalinė sija, kuri yra labai stipri ir garantuoja stabilumą. Įsigiję specialius kabliukus, kurie gaminami pagal individualų užsakymą, galėsite būti tikri, kad protezai tvirtai priglus prie dantų. Priklausomai nuo individualios paciento situacijos, galimos įvairios jungtys tarp esamų dantų. Dažnai pavyksta pasiekti, kad tokio tipo protezas kokybiškai atstatytų kramtymo funkciją, o esamos jungtys-kabliukai būtų visiškai nepastebimi.

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“