M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Dantų valymo vaikams rekomendacijos

Dantų valymo vaikams rekomendacijos

Dantų valymo rekomendacijos:

  • Dantis vaikui turi valyti tėvai nuo pirmo pieninio danties išdygimo iki 7–8 metų;
  • Įprastinei burnos sveikatos priežiūrai pakanka dantų šepetėlio minkštais šereliais ir dantų pastos;
  • Dantų pastoje esantį fluoridų kiekį gydytojas nurodo individuliai, įvertinęs ėduonies riziką;
  • Valykite dantis dantų šepetėliu ir dantų pasta bent 2 minutes du kartus per dieną: vieną kartą vakare prieš miegą ir dar vieną kartą kitu dienos metu;
  • Valymo judesiai turi būti kruopštūs ir tikslingi. Dažniausiai rekomenduojami sukamieji ir šluojamieji judesiai, atskirai valant viršutinius ir apatinius dantis;
  • Higieninį dantų siūlą naudoti savarankiškai galima nuo 12 metų amžiaus. Iki to laiko, siūlu tarpdančius išvalyti turi tėvai;
  • Iki 6 metų amžiaus vaikams jokie burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami. Vyresniems nei 6 metų amžiaus vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, skalavimo skysčiai skiriami tik kaip profesionalios fluoridų terapijos dalis.

Kaip apsisaugoti nuo dantų ėduonies?

Dantų ėduonis – tai danties kietųjų audinių liga, sukelta veikiant keletui veiksnių kartu: angliavandeniams (įvairūs cukrai) ir bakterijoms, esančioms dantų apnašose. Todėl geriausias būdas apsisaugoti nuo šios ligos – tai reguliariai pašalinti apnašas nuo dantų paviršiaus ir mažinti angliavandenių vartojimą. Tačiau vien šios priemonės nėra pakankamos ir reikalingas papildomas veiksnys – fluoridai, kurie remineralizuoja (atkuria mineralų balansą emalyje) ir trikdo bakterijų veiklą.

Pagal Lietuvos Respublikos odontologų rūmų rekomendacijas ėduonies prevencijai skiriamos pastos su fluoridais. Fluoridų koncentracija pastoje parenkama kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į amžių ir ėduonies rizikos laipsnį. Papildomai gali būti skiriamos kitos priemonės: dantų skalavimo skystis, dantų kremas, fluoridų lakas.

Fluoridų nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulyje gerokai sumažėjo sergamumas ėduonimi ir tai siejama būtent su fluoridų naudojimu.

Kaip ir kiekvieną vaistą ar priemonę fluoridus reikia vartoti atsakingai, todėl jų koncentraciją turi parinkti gydytojas odontologas ir apmokyti taisyklingo jų naudojimo būdo. Fluoridų vartojimas pagal gydytojo rekomendacijas yra saugus.

Dantų pastos pasirinkimas pagal amžių

0–3 metų amžiaus vaikai

Vaikams su maža dantų ėduonies atsiradimo rizika tėvai turi valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems kitų sveikatos problemų, tėvai turi valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. Vakare, prieš miegą, po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

3–6 metų amžiaus vaikai

Vaikams su maža dantų ėduonies atsiradimo rizika tėvai turi valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems kitų sveikatos problemų, tėvai turi valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą, po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Vyresni nei 6 metų vaikai ir suaugusieji

Vaikams ir suaugusiesiems su maža dantų ėduonies atsiradimo rizika – valytis dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams ir suaugusiesiems su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems kitų sveikatos problemų – valytis dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1–2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą, po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

(Parengta pagal Lietuvos Respublikos odontologų rūmų rekomendacijas.)

 

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“