M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Intraveninė sedacija

Intraveninė sedacija

Kas yra intraveninė sedacija?

Suaugusiems dažniausiai naudojama intraveninė sedacija. Ji tinka ir trumpoms, ir ilgoms, ir paprastoms, ir sudėtingoms procedūroms. Bendrinė nejautra naudojama retai, dažniausiai itin sudėtingais chirurginiais atvejais.

Sedacija gali būti naudojama visoms procedūroms – ir chirurginėms, tokioms kaip dantų implantacija, ir paprastesnėms – dantų gydymui, balinimui, burnos higienai.

Dėl itin puikių intraveninės sedacijos rezultatų, kitos anesteziologinės paslaugos (peroralinė sedacija, kaukinė nejautra, bendrinė narkozė) suaugusiems atliekamos itin retai, tačiau, esant reikalui, atliekame ir jas.

Sedacijai naudojami vaistai, kurie padeda pacientams atsipalaiduoti gydant dantis. Tai nėra bendrinė nejautra (bendroji narkozė). Pacientas gali nemiegoti, bet būti atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina, kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.

Intraveninė sedacija yra efektyvesnė už peroralinę. Į veną įvedamas plonas trumpas plastikinis kateteris, per kurį leidžiami vaistai, sukeliantys sedaciją. Jos lygį galima kontroliuoti, esant reikalui, sedaciją pagilinti ar pratęsti. Intraveninė sedacija pradeda veikti iš karto, nereikia laukti. Sekama širdies veikla ir kvėpavimas – ant piršto uždedamas daviklis, kuris rodo deguonies kiekį kraujyje ir pulsą, ant žasto uždedama kraujospūdžio matavimo manžetė, kuria sekamas kraujospūdis, esant reikalui, atliekama elektrokardiograma. Intraveninės sedacijos metu, priklausomai nuo dozės, pasiekiama vidutinio – gilaus lygio sedacija.

Ką reikia žinoti prieš intraveninę sedaciją?

Negalima valgyti 6 val. ir gerti 2 val. prieš procedūrą. Jei vartojate vaistus, pasakykite apie juos gydytojui, atliekančiam sedaciją. Reikalingas lydintis asmuo. Negalima vairuoti ar dirbti sudėtingo darbo (valdyti įrenginių) 24 val. po sedacijos. Dėvėkite patogius drabužius lengvai atraitojamomis rankovėmis (kateteris dažniausiai įvedamas alkūnės lenkmenyje). Kontaktinius lęšius, išimamus dantų protezus procedūros metu reikia išsiimti, nusiimti papuošalus. Procedūros dieną ir ypač procedūros metu nenaudoti lūpdažių, ryškaus makiažo, nagų lako, neavėti aukštakulnių. Jei sergate peršalimu, skauda gerklę, kosite, karščiuojate, skauda pilvą ar susirgote kita ūmia liga, prašome kuo skubiau paskambinti į registratūrą tel. 8 644 77447 ir apie tai pranešti.

Ką reikia žinoti po intraveninės sedacijos?

Po procedūros reikia namo lydinčio asmens, o namuose likusią dienos dalį ilsėkitės. Reikia prižiūrinčio asmens iki tol, kol visiškai išnyks sedacijos poveikis. Neplanuokite ir nevykdykite jokios aktyvios veiklos, nevairuokite likusią dienos dalį. Po procedūros kurį laiką nevalgykite, vėliau – lengvą maistą. Jei pykina – trumpam atsigulkite. Nevartokite alkoholio ir nenaudokite jokių vaistų, kurių neaptarėte su gydytoju. Vartokite gydytojo paskirtus vaistus. Jei turite neįprastų problemų, nedelsdami skambinkite į klinikos registratūrą tel. 8 644 77447. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą.

Kam gali būti taikoma intraveninė sedacija?

Sedacija taikoma visiems žmonėms, kurie bijo ir dėl baimės neina pas odontologą. Sedacija taip pat tinka tiems, kurie:

  • Nenori žinoti, kas vyksta procedūros metu;
  • Numatoma ilga ar sudėtinga procedūra;
  • Negali ramiai išsėdėti odontologo kėdėje;
  • Turi žemą skausmo slenkstį;
  • Turi stiprų pykinimo, žiaukčiojimo ar springimo jausmą.

Kam negali būti taikoma intraveninė sedacija?

Nėščiosioms, turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, intoksikuotiems alkoholiu (išgėrusiems), sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Širdies ir kraujagyslių ligos nėra absoliuti kontraindikacija. Pacientams su sunkia miego apnėjos forma, didelio laipsnio nutukimu, kvėpavimo takų obstrukcija siūloma peroralinė sedacija.

Kokie intraveninės sedacijos trūkumai?

Intraveninei sedacijai reikalingas intraveninis kateteris, nors jis ir yra labai plonytis. Žmonėms, bijantiems adatų, specialiu nuskausminamuoju kremu patepama oda, kad dūrio nesijaustų. Sedacija nesibaigia sulig dantų gydymo procedūra. Pacientas turi kurį laiką (dažniausiai apie 1 val.) pabūti klinikoje. Pacientą namo turi lydėti kitas asmuo.

Pacientas turi norėti sedacijos. Jei dėl kokių nors priežasčių jis nenori būti seduotas (pvz., jam nepatinka situacijos, kurių jis negali kontroliuoti), tokiu atveju sunku atlikti efektyvią ir kokybišką sedaciją.

Ar intraveninė sedacija yra saugi procedūra?

Rizikos visuomet yra. Tačiau, kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos. Didesnę riziką turi pacientai, sergantys gretutinėmis ligomis ar turintys sveikatos problemų, pvz., nutukę, sergantys širdies kraujagyslių, kvėpavimo ligomis ar turintys obstrukcinę miego apnėją; taip pat vyresnio amžiaus pacientai.

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“