Ar reikia pasiruošti dantų gydymui?
Taip, būtina! Vizitui pas gydytoją tėveliai turi paruošti vaiką namie. Klinikoje vaikas susipažįsta su gydytoju, supažindinamas su odontologine įranga. Paaiškinama, kokios procedūros ir kaip bus atliekamos. Kartais psichologiniam paruošimui reikia ne vieno vizito. Lankomasi tol, kol vaikas pradeda pasitikėti gydytoju ir geba susikaupti ir leistis gydomas.
Kodėl reikia gydyti pieninius dantis?
· Pieniniai dantys būtini kokybiškai sukramtyti maistą ir geram virškinimo sistemos funkcionavimui;
· Pieniniai dantys svarbūs taisyklingam žandikaulio augimui ir sąkandžio formavimuisi; negydyti pieniniai dantys gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas;
· Ūmi infekcija, kilusi dėl negydytų pieninių dantų, gali plisti į kitas galvos sritis;
· Pieniniai dantys svarbūs taisyklingam artikuliacijos, kalbos formavimuisi;
· Svarbūs estetikai – vaikas nepatiria patyčių dėl „juodų“ dantų.
Ar vaikui skauda gydymo metu?
Ne. Pieniniai, kaip ir nuolatiniai, dantys turi ir šaknis, ir inervaciją (danties viduje yra pulpa, sudaryta iš nervinių skaidulų, kraujagyslių ir kitų ląstelių), todėl, gydant vaikus, taip pat reikia vietinio nuskausminimo, kuris leidžia nejausti skausmo.
Pieninių dantų gydymo procedūros
Pieninio danties plombavimas – kai pieninis dantis nesmarkiai pažeistas ėduonies, per vieną vizitą išvalomi karioziniai audiniai ir vainikas atkuriamas užpildu. Plombinės medžiagos rūšis priklauso nuo paciento burnos higienos ir likusių kietųjų danties audinių kiekio. Vaikams labai patinka įvairių spalvų užpildai (pvz., žalios, mėlynos, rožinės).
Komplikuotas pieninio danties ėduonies gydymas (pulpotomija) – esant gilesniam pieninio danties gedimui, būna pažeisti ir paviršiniai pulpos audiniai, todėl reikia išvalyti ne tik vainiko pažeidimą, bet ir infekuotą pulpos („nervo“) dalį. Dažniausiai vainikas plombuojamas per vieną vizitą.
Pieninio danties šaknų kanalų gydymas – kai pieninis dantis smarkiai pažeistas ėduonies ar jį skauda, dažniausiai reikia gydyti šaknų kanalus. Pieniniai dantys, taip pat kaip ir nuolatiniai, turi šaknis. Reikia iš šaknų kanalų išvalyti uždegimo pažeistą pulpą. Šis gydymas dažniausiai atliekamas per du vizitus. Danties vainikas atkuriamas užpildu arba vainikėliu.
Pieninio danties vilkimas vainikėliu – kai danties vainikas smarkiai suiręs, užpildo nepakanka – reikia dantį uždengti vainikėliu. Vaikams naudojami standartiniai nerūdijančio plieno vainikėliai, kurie suteikia dančiui tvirtumo, garantuoja hermetiškumą ir ilgalaikiškumą.
Pieninio danties šalinimas – procedūra atliekama, kai danties nebeįmanoma pagydyti, kai pieninio danties liga (uždegimas) kelią grėsmę nuolatinio danties užuomazgai ir visaverčiam jos vystymuisi. Taip pat, kai pieninis dantis trukdo dygti nuolatiniam dančiui.
Silantai – nuolatinių ar pieninių krūminių dantų kramtomųjų paviršių padengimas hermetizuojančia medžiaga, kuri įteka ir „uždaro“ giliausius ir siauriausius paviršiaus nelygumus, duobeles ir vageles. Tai profilaktinė priemonė, apsauganti ką tik išdygusį dantį nuo ėduonies. Pati procedūra yra gana trumpa ir neskausminga, reikia tik kruopščiai nuvalyti danties paviršių ir patepti apsauginėmis medžiagomis.
Fluoro lakas – tai speciali medžiaga, mažinanti ėduonies atsiradimą ir sutvirtinanti dantų emalį. Fluoro aplikacijų dažnis priklauso nuo ėduonies išplitimo burnoje ir nuo paciento higienos įgūdžių.
Ar pieninių dantų plombos neiškrinta?
Esant taisyklingai paciento burnos higienai bei tinkamai parinkus danties vainiko atkūrimo medžiagą, plombos neiškrinta.
Ką daryti, jei vaikas bijo gydyti dantis?
Jei vaikas nebendradarbiauja, yra taikomi farmakologiniai gydymo metodai (vaikams naudojama peroralinė sedacija, kaukinė nejautra, bendrinė nejautra). Gydymo metodas parenkamas individualiai per konsultaciją.